A sosit bradul achiziţionat de municipalitate pentru giurgiuveni

Marţi, 27 noiembrie bradul achiziţionat de municipalitate de la Ocolul Silvic Gura Teghii, din judeţul Buzău, a ajuns în municipiu, la scurt timp după miezul nopţii. Copacul cu o vârstă de circa 20 de ani şi cu o lungime de aproximativ 15 metri a fost adus astăzi în jurul prânzului în locaţia stabilită de Primăria Giurgiu pentru a deveni centrul manifestărilor dedicate sărbătorilor de iarnă, şi anume Parcul Mihai Viteazul. Sub atenta supraveghere a directorului Societăţii Întreţinerea Peisagistică a Spaţiilor Verzi, Eugen Dumitru, copacul a fost ridicat din autocamionul în care a fost transportat şi instalat, cu ajutorul unei macarale puse la dispoziţie de ISU Giurgiu.

Bradul a costat Primăria suma de 2.500 de lei urmând a fi împodobit cu plase de lumini şi globuri roşii, dar şi cu ornamentele aduse de giurgiuveni în seara de 3 decembrie, atunci când primarul Nicolae Barbu va aprinde luminile din brad, dar şi din tot oraşul. Un alt pom de Crăciun va fi amplasat în cartierul Tineretului, acesta din urmă fiind însă o donaţie din partea unei familii din municipiu.

Ultima modificare: 27.11.2012 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Întâlnire a municipalităţii cu reprezentanţii societăţilor care asigură alimentarea cu gaze a oraşului